در مورد صفر تا صد یبوست چه میدانید؟

زمان مطالعه مطلب 7 دقیقه

یکی از مشکلات رایج در سیستم گوارش افراد، یبوست میباشد. این بیماری علل مختلفی دارد که در اکثر مواقع به راحتی درمان میشود. ممکن است علت بروز آن مصرف داروهای خاص یا سوء تغذیه باشد که با مصرف مایعات کافی و غذاهای فیبر دار درمان میشود. با آگاهی از روشهای درمان صفر تا صد یبوست میتوان از این مشکل خلاصی یافت.

شناخت عوامل ایجاد و درمان صفر تا صد یبوست

صفر تا صد یبوست

 

قبل از شروع به اعلام راهکارهای متفاوت برای درمان صفر تا صد یبوست باید این بیماری را شناخت و متوجه این موضوع شد که علت به وجود آمدن مشکل در سیستم گوارش و دفع مواد زائد از بدن چه میباشد و یبوست چیست؟ اگر چه دفع مدفوع در افراد مختلف، متفاوت میباشد اما انسان سالم ، با مصرف مواد غذایی در فواصل مشخص به دفع مدفوع می پردازد و این کار را به راحتی انجام میدهد. در حالی که اگر در این زمینه دچار مشکل شود، عمل دفع او به سختی انجام میگیرد. برای درک صفر تا صد یبوست لازم است بدانید دفع مدفوع در بدن، در چه فواصل زمانی انجام شود طبیعی است؟ و در چه صورت فرد دچار یبوست میشود؟

در برخی از افراد عمل دفع در طول روز به سه بار هم میرسد و در برخی دیگر روزی یکبار و یا هر دو روز یک مرتبه صورت میگیرد. اگر سه روز گذشت و فرد نتوانست به دفع و تخلیه مواد موجود در روده خود بپردازد و این عمل او با زور و سختی همراه شد، باید بداند دچار یبوست شده و باید برای آن کاری کند.

علائم صفر تا صد یبوست

علائم یبوست

 

ممکن است ایجاد یبوست در روده علائم ضعیف تا شدید را در بدن ایجاد کند که آرامش و روند زندگی و خوراک او را تحت تاثیر قرار دهد. از جمله این علائم میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

۱-  اگر احساس این را دارید که باید عمل دفع را انجام دهید اما قادر به این کار نبوده و تعداد دفعات دفع در شما کاهش یافته است، باید بدانید به یبوست دچار شده اید.

۲-  اگر برای انجام این کار نیاز به فشار آوردن به خود دارید و با درد و زور زدن، روده خود را مجبور به دفع می کنید، باید بدانید با نشانه های بروز یبوست در بدن و سفت شدن مواد زائد در روده خود روبرو هستید.

۳-  مدفوع بعد از هر دفعه دفع، سفت بوده و بسیار کم میباشد.

۴-  بعد از انجام عمل دفع احساس آرامش نکرده و روده تان به درستی تخلیه نمیشود.

۵-  اگر شکم تان سفت شده و متورم یا درد آور است باید با مشاوره از پزشک در مورد درمان صفر تا صد یبوست به موقع اقدام کرده و به مصرف مواد غذایی مسهل با تجویز پزشک مبادرت ورزید.

۶-  حالت تهوع و سردرد از جمله عوارض این بیماری است که بدن را دچار مشکل میکند.

علت های ایجاد یبوست در بدن را بشناسید

علت های یبوست

 

همه افراد در دوره های مختلفی از زندگی شان این بیماری را تجربه کرده و با آن دست به گریبان شده اند. در اثر مصرف داروهای مختلف یا کم شدن مایعات بدن، یبوست در روده ایجاد شده و برخی به دفعات، به دلایلی دیگر به آن دچار شده اند. در این قسمت به علل و لایف استایل، همچنین دلایلی می پردازیم که باعث ایجاد مشکل دفع در بدن میشوند.

۱-  تغذیه در بروز یا درمان بسیاری از بیماریها نقش اساسی دارد. فیبر برای هضم غذا در روده، بسیار ضروری است و در صورتی که غذای حاوی فیبر مصرف نکنید، این امر موجب بروز یبوست در بدنتان میشود.

۲-  مصرف آب کافی برای بدن بسیار حیاتی است و در صورتی که مایعات و روغن های ضروری به اندازه لازم به بدن نرسد مشکلاتی نظیر خشکی مدفوع در بدن اتفاق می افتد.

۳-  بیماریهای مختلفی موجب صفر تا صد یبوست میشوند که از جمله آنها میتوان به دیابت، افسردگی و اضطراب اشاره کرد. از دیگر موارد کم کاری تیروئید و بیماری اسکلرودرمی میباشد.

مشکلات مقعدی و یبوست

۴-  بسیاری از داروهایی که به صورت روتین، افراد برای درمان بیماری خود استفاده میکنند، باعث بروز صفر تا صد یبوست میشود که از جمله آنها میتوان به داروهای فشار خون، مواد مخدر، آرام بخش ها و غیره اشاره کرد.

۵-  شل شدگی عضلات کف لگن و عدم تحرک و ورزش کردن در طول روز از جمله دلایل این بیماری شناخته شده است.

۶-  بیماریها و مشکلات ناحیه مقعد نیز باعث تشدید و بروز صفر تا صد یبوست میشود. در صورتی که فرد به شقاق یا عفونت مقعد دچار باشد، عمل دفع به درستی صورت نگرفته و مشکل دفع ایجاد میکند که باید با مراجعه به پزشک به درمان آن پرداخت.

۷-  آنتی اکسیدان های شامل آلومینیوم، خود ایجاد کننده مشکلات دفع هستند که تنها باید با تجویز پزشک مصرف شوند.

۸-  مصرف بیش از حد مواد لبنی خود ایجاد کننده مشکل دفع یا یبوست است.

۹-  اگر برخی افراد در مصرف داروهای مسهل افراط کنند باعث ضعیف شدن عضلات روده خود میشوند که این موضوع خود را در بروز بیماری یبوست نشان میدهد.

۱۰-  صفر تا صد یبوست با شدت های مختلف در دوران حاملگی گزارش میشود.

۱۱-  و غیره

 

درمان یبوست

درمان صفر تا صد یبوست به روشهای مختلف

روشهای مختلفی برای درمان این بیماری وجود دارد که انجام ورزش و مصرف کافی مایعات یا سایر مواد غذایی نرم کننده روده و مسهل، از جمله این موارد مباشد که در ادامه به آنها اشاره میشود:

۱-  در صورتی که در عمل دفع خود مشکلی احساس کردید، شروع به مصرف مایعات گرم کنید. خوردن آب جوش به همراه نبات یا عرق نعنا برای افرادی که دچار دیابت نیستند توصیه میشود. خوردن سایر نوشیدنی های طبیعی نیز مفید میباشد.

۲-  خوردن برگه به صورت خشک یا خیس شده و نوشیدن آب آن، مصرف آلو و آلوچه از دیگر روشهای موثر برای نرم شده روده و اسهال به روش های طبیعی میباشد.

۳-  از مصرف مواد غذایی حاوی فیبر نظیر انجیر خشک و حبوبات، آش سبک و آبگوشت های داغ، غافل نشوید.

۴-  میوه و سبزیجات را به برنامه غذایی خود بیش از پیش وارد کنید.

۵-  از مصرف غذاهایی که صفر تا صد یبوست را تشدید میکند، پرهیز کنید. این مواد شامل موز، غذاهای سرخ شدنی، شیر ، نان سفید و نخود و لوبیا به میزان زیاد میباشد.

۶-  داروهای مسهل را با تجویز پزشک مصرف کنید، زیرا مصرف بیش از اندازه این داروها موجب بروز اختلالات روده و از بین رفتن باکتریهای مفید آن و ضعف بدنی میشود.

۷-  ورزش کنید. ممکن است انرژی لازم را نداشته باشید، اما انجام حرکات بدنی باعث تحریک روده و انجام عمل دفع میشود.

۸-  قرص یا غذاهای طبیعی حاوی پروبیوتیک از دیگر موادی است که به درمان صفر تا صد یبوست کمک میکند که در این دوران باید مصرف کنید. زیرا به هضم بهتر غذا کمک کرده و به دفع مواد زائد کمک میکند.

در مورد انواع یبوست چه میدانید؟

انواع یبوست

به طور کلی در علم پزشکی یبوست به سه دسته تقسیم می شود که هر کدام از آنها بنا به دلایلی و در سنین و شرایط خاص خود، ایجاد میشوند که درمانهای متفاوتی هم دارا میباشند.

–   صفر تا صد یبوست آتونیک یا تنبلی

زمانی که فرد تنبل شده و تحرک کمی داشته باشد که این امر ممکن است به خاطر فعالیت کم در اثر کهولت سن یا ناتوانی حرکتی اتفاق بیفتد، دچار این نوع یبوست میشود. در نتیجه برای درمان آن نمیتوان از داروهای ملین استفاده کرد. مورد دیگر که از جمله علل یبوست تنبلی شناخته شده است، ضعیف شدن حرکات انبساط و انقباضی روده میباشد. این مشکل اکثرا در افراد سالمند یا کسانی که مورد جراحی قرار گرفته اند، گزارش میشود. افراد باردار و کسانی که دچار تب های طولانی می شوند نیز از این مشکل گله مند میباشند.

روش درمان صفر تا صد یبوست ناشی از موارد بالا، بایست از برنامه های غذایی حاوی فیبر زیاد، و مصرف کافی مایعات و نوشیدنی های مفید استفاده کرد.

 

–  صفر تا صد یبوست انسدادی

این مدل یبوست یا مشکل دفع در صورتی ایجاد می شود که روده به صورت طبیعی در اثر افزایش سن، دچار انسداد یا تنگی شود. معمولا این یبوست به صورت رایج گزارش نمیشود و اتفاق نمی افتد، اما در صورتی که تغییرات شدیدی در عمل دفع افراد اتفاق افتاد باید به پزشک مراجعه کرده و به سرعت برای درمان آن که اکثرا جراحی است اقدام نمود. تغییرات رژیم غذایی در بهبود آن و اصل ماجرا تغییری ایجاد نمیکند.

 صفر تا صد یبوست اسپاستیک

همانطور که از نام آن مشخص است در صورت بروز بیماریها و فشار های عصبی، روده دچار حرکات نامنظم انبساطی و انقباضی میشود که این امر موجب بروز مشکلات گوارشی میشود. از جمله علائم این یبوست تکه تکه بودن مدفوع، کوچک بودن و سفت شدن آن میباشد. علت صفر تا صد یبوست اسپاستیک ، لاغری مفرط و سوء تغذیه است که معمولا بیماران یا افرادی که در اثر استرس یا بیماریهای عصبی روده کم غذا میخورند، دچار این یبوست میشوند.

روش درمان آن خوردن غذاهای نرم نظیر سوپ و مایعات که دارای فیبر و بروز نفخ نیستند میباشد.

چه زمانی برای درمان یبوست به پزشک مراجعه کنیم؟

مراجعه به پزشک برای یبوست

 

اگر موضوع یبوست حاد باشد، معمولا بیش از دو هفته ادامه می یابد و شما را در خوردن، حال عمومی و دفع، دچار مشکل میکند. اگر نمیتوانید دفع کنید، به جای زور زدن و فشار به خود که بعضا موجب بروز خونریزی در مقعد می شود، توصیه میشود که به پزشک مراجعه کنید و از عوارض یبوست در بدن تان جلوگیری نمایید.

لازم به ذکر است، کاهش وزن بی دلیل و تغییرات رنگ و نرمی یا سفتی مدفوع باید به پزشک گزارش شده و برای درمان صفر تا صد یبوست آزمایشات و دارو درمانی روی شما انجام گیرد.

 

درباره‌ی mojtabaadmin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *