آشنایی با صفر تا صد اسلیو معده

زمان مطالعه مطلب 7 دقیقه

به دلیل بروز چاقی و بیماری های مختلف در برخی از افراد، نیاز به لاغری برای دستیابی به سلامتی امری ضروری میباشد. یکی از راه های دست یابی به لاغری به صورت سریع عمل اسلیو معده است که افراد برای انجام آن باید واجد شرایط باشند. صفر تا صد اسلیو معده با رعایت شرایط و تمهیداتی انجام میشود که باید قبل و بعد عمل رعایت گردد.

کسب اطلاع از صفر تا صد اسلیو معده

صفر تا صد اسلیو معده
صفر تا صد اسلیو معده

یکی از مشغله های فکری که امروزه افراد مختلفی را به خود مشغول کرده است، مسئله وزن و تناسب اندام می باشد. افراد علاوه بر اینکه تعاریف مختلفی از موضوع اضافه وزن دارند، به دنبال روش های مختلف تناسب اندام و رژیم های لاغری نیز هستند. موضوعی که امروزه برای رفع مشکلهای حاد چاقی مورد بررسی قرار میگیرد و به عنوان درمانی شگفت انگیز در برخی موارد به آن نگاه میشود، عمل اسلیو معده میباشد. قبل از آگاهی از صفر تا صد اسلیو معده و اقدام به جراحی لازم است به دلایل چاقی آگاه شوید و روش های مختلف تعدیل وزن را امتحان نمایید سپس اقدام به امتحان روش تهاجمی کاهش وزن نمایید.

 

در مورد صفر تا صد اسلیو معده چه میدانید؟

در مورد عمل اسلیو
در مورد عمل اسلیو

 

به دلیل آگاهی افراد از بیماری چاقی و عواقبی که اضافه وزن بر روی ارگانها و اندام های داخلی بدن دارد، تمایل آنها به لاغری بیش از پیش شده است. یکی از روشهای لاغری، اسلیو معده است که سبب کاهش چشمگیر اشتها شده و موجب پایین آمدن وزن به اندازه ۵۰ تا ۷۰ درصد از وزن اضافی، ظرف یکسال میشود. توضیح صفر تا صد اسلیو معده به صورت اجمالی به این صورت است که، در افراد خاص حجم معده به میزان ۸۰ درصد کاهش می یابد و موجب می شود افراد با مصرف حجم اندکی از غذا احساس سیری کنند و از خوردن دست بکشند.

از آنجایی که چاقی بیش از حد باعث بروز دیابت و مشکل مفاصل و بیماریهای قلبی عروقی میشود، جراحی اسلیو موجب درمان این بیماری ها و از بین رفتن علائم حاد آن میگردد.

 

 

صفر تا صد اسلیو معده و روش جراحی آن

جراحی اسلیو
جراحی اسلیو

 

روش انجام این جراحی از نوع لاپاراسکوپی است. به این صورت که برش های کوچکی روی شکم ایجاد میشود سپس ابزار جراحی از این کانال ها وارد بدن شده و باقی عمل توسط جراح از طریق مانیتورهای مسلط به ارگانهای داخلی بیمار هدایت میشود.

میزان درد و خونریزی در این عمل بسیار کم است و دوره نقاهت آن بسیار کوتاه میباشد. اما کسانی مجاز به انجام صفر تا صد اسلیو معده هستند که واجد شرایط باشند و توسط جراح یا پزشک معالج تشخیص داده شود که، این جراحی و روش لاغری برای این شخص مناسب تر از سایر روشهاست و یا اینکه سایر روشهای لاغری روی این شخص نتیجه نداده باشد.

لوله ای مجهز به دوربین و چراغ وارد معده شده و به پزشک، در روند جراحی کمک میکند. توسط ابزار جراحی بخش عمده ی معده برش خورده و از بدن خارج میشود. در نهایت معده شبیه به یک آستین تنگ شده که مری را به روده متصل می کند.

باقی معده به وسیله منگنه های جراحی بسته میشود که حجم کمی از غذا را نگهداری میکند.

ادوات جراحی از بدن خارج شده و برش هایی که روی شکم ایجاد شده است بخیه میشود. میزان بستری افراد در بیمارستان یک تا دو روز طول میکشد و بعد از آن رژیم های لاغری و غذایی شروع میگردد.

 

 

چه کسانی واجد شرایط صفر تا صد اسلیو معده هستند؟

چه کسانی به اسلیو نیاز دارند

قبل از تصمیم جراح به بستری بیمار برای انجام این روش تهاجمی در جهت لاغری شخص، مواردی را بررسی میکند تا تشخیص دهد این عمل برای این شخص ضروری است یا خیر. بررسی این موارد به شرح زیر میباشد:

۱-  برای اندازه گیری میزان تناسب بدن از شاخص توده ی بدنی کمک گرفته میشود که بر اساس قدی که شخص دارد، تناسب وزن آن تخمین زده میشود. اگر bmi شخص یا همان توده بدنی او بیش از ۳۰ باشد این شخص در دسته افراد واجد شرایط اسلیو قرار میگیرد.

۲-  اگر این شاخص در فرد بین ۳۰ تا ۴۰ قرار بگیرد، علاوه بر این مورد باید حداقل یک مشکل ناشی از چاقی را داشته باشد که مورد عمل قرار گیرد.

۳-  اگر bmi فرد بیش از ۴۰ بوده و حداقل یکی از موارد زیر در شخص دیده بشود، عمل اسلیو معده برای او انجام میگیرد، در غیر اینصورت عمل بالون معده میتواند برای او مفید باشد.

۴-  شخص باید سایر رژیم ها نظیر ورزش و شش ماه رژیم غذایی سالم را زیر نظر پزشک طی کرده باشد و علی رغم رعایت آنها نتوانسته باشد وزن خود را کاهش دهد.

۵-  داروهای لاغری را مصرف کرده و نتیجه ای حاصل نشده باشد.

۶-  توانایی عدم مصرف حجم زیاد غذا را داشته و بتواند از لحاظ فکری ولع غذایی خود را کنترل کند.

۷-  از نظر روحی و روانی نرمال بوده و مشکل چاقی به خاطر استرس و مشکلات روحی و سایر داروها نباشد.

۸-  به طور کلی در وضعیت استیبلی قرار داشته باشد و چاقی اش غیر قابل کنترل و تغییر باشد.

 

بیماری فشار خون، دیابت نوع ۲، کلسترول بالا و آپنه هنگام خواب و سایر بیماریها به تشخیص پزشک از جمله مشکلاتی است که همراه چاقی بیش از اندازه باعث انجام جراحی اسلیو میشود.

 

 

مراقبت های لازم قبل از انجام صفر تا صد اسلیو معده

مراقبت های قبل از اسلیو

قبل از انجام جراحی لازم است که بدن در آمادگی لازم قرار داشته باشد. انجام آزمایشات و چکاپ بدن از لحاظ سلامتی از جمله این اقدامات است. برای انجام صحیح صفر تا صد اسلیو معده، پزشک در مورد بیماریهای زمینه ای و داروهایی که مورد مصرف قرار می دهید سوال هایی میپرسد که گرفتن نوار قلب و آزمایشات خون و اشعه ی ایکس از دیگر اقدامات است.

شما تا دو هفته قبل از انجام این عمل باید مراقب رژیم غذایی خود باشید:

۱-  شکر را باید از برنامه غذایی خود حذف کنید.

۲-  کربوهیدرات ها را کمتر مصرف کنید.

۳-  سبزیجات و میوه جات را در برنامه خود بگنجانید.

۴-  مایعات را به میزان فراوان مصرف کنید.

۵-  پروتئین را به میزان زیاد در برنامه غذایی خود قرار دهید.

 

در یک روز قبل از جراحی و دوازده ساعت قبل آن، هرگز نباید دخانیات مصرف شود و یا نوشیدنی و مواد غذایی از هر نوع خورده شود.

برای خوب پیش رفتن صفر تا صد اسلیو معده باید قبل از انجام این عمل، روی عادات غذایی خود کار کنید تا حتی الامکان وزن کم کرده و ولع و هوس خود را نسبت به خیلی از مواد و غذاهای انرژی زا و چربی زا کم کنید.

و در نهایت تا دو هفته باید در منزل استراحت کنید و از انجام کارهای سنگین خودداری نمایید.

 

 

مراقبت های پس از عمل اسلیو معده

مراقبت های بعد از اسلیو معده

پس از اینکه صفر تا صد اسلیو معده انجام شد، مراقبت های اصلی شروع شده و برای دستیابی به هدف کاهش وزن و رسیدن به سلامتی، باید رژیم تان را محدود به غذاهای سالم کرده و مکمل های غذایی تجویز شده توسط پزشک را مصرف کنید.

ورزش های سبک را به صورت منظم در کنار رژیم باید حفظ کنید.

اگر رژیم غذایی به صورت مناسب و سبک زندگی تغییر نکند این عمل فایده چندانی نداشته و شما را به حالت پیش از عمل باز میگرداند. ممکن است بدن دچار یبوست شود که این امر طبیعی است و باید از دکتر برای تحمل درد آن دارو بگیرید. پیاده روی روزانه باید داشته باشید. ممکن است احساس خستگی مفرط کنید که این امر تا یک ماه بعد از جراحی طول میکشد.

تا سه هفته بعد از عمل باید دقت داشته باشید که با آب داغ استحمام نکنید و یا در وان آب داغ ننشینید.

 

از جمله مکمل هایی که برای رفع احتیاجات شما باید همراه غذای شما باشد، موارد زیر است:

۱-  کلسیم برای تقویت استخوان ها

۲-  مولتی ویتامین برای جلوگیری از سوء تغذیه

۳-  ویتامین دی، برای جلوگیری از ضعف اسکلت بدنی

۴-  آهن برای جلوگیری از سکته مغزی یا حملات قلبی

۵-  اسید فولیک برای جلوگیری از ابتلا به کمبود آهن

 

آیا عمل اسلیو معده برگشت پذیر میباشد؟

آیا اسلیو برگشت پذیره

از جمله عوارض و اتفاقات رایجی که در برخی مواقع بعد از عمل صفر تا صد اسلیو معده رخ می دهد افزایش وزن در اشخاص است. که علت این افزایش وزن، موارد زیر میباشد:

۱-  مهم ترین مسئله این است که افراد خود را گول میزنند و فکر میکنند که چون با کم شدن حجم معده کاهش وزن پیدا کرده اند میتوانند به راحتی غذاهای باب میل خود را مصرف کرده و اصلا تغییر وزن ندهند. شروع کردن به مصرف غذاهای پر کالری به حجم زیاد، عواقب جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت و از آنجایی که حجم معده شما تقریبا نصف شده است، اگر اضافه وزن برگردد، راهی برای کاهش مجدد آن پیدا نخواهید کرد و قبل از انجام عمل اسلیو، بهتر است از لحاظ ذهنی روی اشتهای خود و میزان علاقه تان به غذا کار کنید.

۲-  بعد از اسلیو باید کالری به صورت مایعات به بدن برسد، خوردن معجون های پر کالری به اندازه مناسب، لازم و ضروری است اما برخی با این تصور که مایعات موجب چاقی نمیشود در مصرف آن زیاده روی کرده و موجب افزایش کالری مصرفی شان میشوند.

۳-  هیچ کاری نباید بکنید که حجم معده بزرگ شده و کشیده گردد.

 

باید بدانید اسلیو معده از جمله محبوب ترین جراحی هاست که میزان اشتهای افراد را به میزان چشمگیری کاهش میدهد.

 

علائم بعد از اسلیو که باید به پزشک خود گزارش دهید

دردهای پس از اسلیو معده

۱-  اگر دچار تب و لرز گشتید و میزان آن شدید بود حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

۲-  درد شدیدی که رو به افزایش بگذارد در عمل صفر تا صد اسلیو معده امری غیر عادی است.

۳-  در محل بخیه ها اگر قرمزی یا چرک مشاهده شد نباید بترسید.

۴-  اگر تهوع شما مداوم بود باید آنرا به دکتر اطلاع دهید.

۵-  اگر در مصرف مایعات و بلعیدن آن هم اشکال داشتید، باید پزشک خود را خبر کنید.

 

 

 

درباره‌ی mojtabaadmin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *